Windows X64

Proč nové hry podporují jen 64 bitový Windows?

Rozhodli jsme se vydat tento článek z jednoho prostého důvodu. Spousta lidí si hru zakoupí a bohužel se nepodívá na hardwarové specifikace, které máme uvedené v pravém sloupci nebo si neotestují PC skrz postup na modrém podkladě pod produktovým obrázkem. Chceme tímto článek trochu osvětlit danou situaci.

V době, kdy hry nebyly tak náročné na paměť, tak vývojáři nepotřebovali velký přístup do paměti a to jak grafické karty, tak i klasické RAM. S dobou, kdy je 4GB DRAM samozřejmostí a 8GB RAM v PC je minimum, tak většina nových her podporuje pouze systém se 64 bit.

Doom Eternal
Doom Eternal

To neznamená, že takový systém nemůžete získat. Pokud máte notebook, tak povětšinou se již v dnešní době instaluje 64 bitový systém, pokud Vám někdo dodal 32 bitový systém tak mu poděkujte a požádejte ho o přeinstalaci.

Důvod je jednoduchý, vy můžete svůj notebook upgradovat a to o paměť RAM a to i v případě, kdy máte systém poskytnut přímo od výrobce tzv. OEM. Lze tak přidat například až do 8 GB RAM, pokud ji základová deska podporuje.

Hra se nespustí

Windows X64
Windows X64

Bohužel jsme narazili na zákazníka, který chtěl po nás vrátit peníze a sdělil nám, že jeho PC podporuje pouze 32 bitový systém a chtěl po nás vrátit peníze i v takovém případě, kdy měl hru již aktivní. Hra se mu však nespustila, jelikož STEAM mu to nedovolil z důvodu toho, že hra podporuje pouze 64 bitový systém.

Přeinstalace Windows na 64 bit

Stačilo tedy systém přeinstalovat případně požádat, kdo by mu s tím pomohl. Jde o to, že vrácení peněz se na toto nevztahuje. Nelze vrátit peníze aktivního klíče a zároveň z toho důvodu, že nemá 64 bitový systém, který si může jednoduše nainstalovat, protože licenční číslo Windows je pro verzi Home 32 bit či 64 bit naprosto stejné. To platí i u verze Pro.

Jak na to?

Pokud máte jednoduše Windows 10, tak systém stáhnete přímo z oficiálních stránek a vytvoříte si USB disk, který pak nabootujete a nainstalujete nový systém. Starý systém bude ve složce Windows.Old. Pak stačí jen nainstalovat znova hry z vaší knihovny. Dokumenty pak najdete ve složce Windows.Old.

Při instalaci vyberete jednoduše systém, kde je uvedeno X64 a verze vašeho klíče Home nebo Pro. Pokud máte OEM Windows, tak se nainstaluje taková verze automaticky bez zeptání.

32 bitový procesor?

Je nemožné, abyste v dnešní době měli procesor, který podporuje pouze 32 bit. Jde o to, že od roku 2003 se vyrábějí procesory 64 bit a takové procesory s podporou 32 bit se ani neprodávají. Prakticky byste tak měli PC, které je starší než rok 2003 a takové hry v obchodě ani nemáme, takže byste si je stejně ani nezahráli.

Podpora pouze 64 bitových Windows započala někdy kolem roku 2015. To znamená, že novější hry od roku 2015 mají povětšinou pouze podporu 64 bitových Windows. Pamatujte na to.

Příběhy lidí s 32 bit systémem

Age of Empires II: Definitive Edition
Age of Empires II: Definitive Edition

Bohužel díky tomuto nedorozumění se nám stalo, že nám zákazník dal špatné hodnocení, protože jsme nevyhověli jeho žádosti vrátit peníze. Nicméně vžijte se do naší situace. Zákazník má klíč, který chtěl, zároveň ho aktivoval a chtěl hrát. Zjistil, že má 32 bitový Windows a chce vrátit peníze. Kdybychom peníze vrátili a zákazník si systém přeinstaloval viz. výše na 64 bitový, tak hru normálně hraje.

Aktivní klíč nemůžeme prodat, protože již je aktivovaný. Zároveň ho nemůžeme vrátit dodavateli (není to možné u digitální podoby her). Přišli bychom o peníze, přičemž klíč je v pořádku a chyba není na naší straně, protože údaje o hře máme na stránkách uvedeno. V případě, že by byl klíč neaktivní, tak je to stejný případ. My bychom pak klíč prodali jinému a tomu by klíč nahlásil, že je klíč duplicitní (aktivovaný na jiném účtě), protože daný zákazník by Windows přeinstaloval na 64 bit a hru aktivoval a dále hrál. My bychom přišli o značnou sumu peněz a daný uživatel by si hrál zadarmo.

Hry od roku 2015 většinou pouze 64 bitový systém

Proto prosím ať u her s datem vydání od roku 2015 dáváte pozor na podporu systému a buďte si jistí, že máte 64 bitový systém.

Přejeme Vám příjemné herní svátky a věříme, že nám i nadále zůstanete věrní. Pokud máte problémy, napište nám a vyřešíme je a nezapomínejte, že vrácení peněz je v digitálním poskytováním v občanském zákoníku zakotvenu, jelikož nelze peníze v takovém případě vrátit (licenční číslo jste viděli). Je tedy na individuálním posouzení našeho obchodu TBgames.cz, jestli k takovému požadavku přistoupíme a zákazník má relevantní důvody k tomu tak učinit.